Конденсація вологи на поверхні фасаду сприяє появі водоростей і грибків. Як боротися з цією проблемою? Що робити, коли наш фасад мікробіологічно забруднений? На що слід звернути увагу при ремонті та оновленні фасаду? Дивіться інформацію про те, як захистити фасад від водоростей і грибків.

Які основні причини появи водоростей і грибків на фасадах?
Для того, щоб мікробний ріст відбувся на певній поверхні, повинні одночасно діяти 3 фактори:
- наявність мікроорганізмів;
- наявність субстрату, багатого на органічну їжу;
- відповідні умови навколишнього середовища і, перш за все, достатня вологість.
Відсутність хоча б одного з перерахованих вище факторів є достатньою для ефективного захисту поверхні від мікробного забруднення. На практиці, однак, мікроорганізми зустрічаються майже скрізь, оскільки вони поширюються вітром. Найпоширенішими з них є водорості, які можуть рости на будь-якому субстраті та отримувати живлення з повітря і світла. Проте не всі будівельні конструкції вкриті водоростями. Вирішальними факторами для появи водоростей і грибків є місцеві та екологічні чинники, які підтримують наявність вологи на поверхні фасаду.
Фактори, що впливають на вологість фасадних поверхонь
В першу чергу це погодні фактори (на які ми не можемо впливати), а саме кількість днів з опадами або туманом в даній місцевості.
Решта факторів пов'язані з розташуванням та оточенням об'єкту, такі як затінення фасаду сусідніми будівлями, деревами та кущами та обмеження повітряних потоків навколо будівлі.
Вологість фасаду як наслідок допущених помилок при проектуванні та виконання будівельних робіт:
- поганий водовідвід з даху або розбризкування води в зоні цоколя;
- капілярне підняття вологи з основи;
- відхилення від вертикалі поверхні фасаду - чим більше відхилена поверхня стіни, тим більше вона піддається несприятливому впливу атмосферних опадів.

Крім того, потепління клімату Землі та парниковий ефект призводять до того, що зими стають дедалі м'якшими, а літо - вологішим і теплішим. Це дуже позитивно впливає на ріст водоростей і грибків. Проблема росту водоростей на фасаді стосується не лише тонких штукатурок та ізоляційних систем, масштаб проблеми набагато ширший. Водорості та грибки можуть розвиватися на будь-якій основі за сприятливих умов тепла і вологи.
Прикладами можуть бути сайдинг, метал, глиняна плитка, скло тощо.

Що сприяє росту водоростей і грибків на фасаді?
1. Помилки в дизайні та виконанні:
- недостатній структурний захист фасаду через відсутність достатньо довгих карнизів і козирків;
- неадекватні рішення в зоні цоколя і нездатність захистити стіни від капілярного підйому вологи і бризок води;
- використання на фасаді оздоблювальних матеріалів (штукатурка, фарба), які не містять активних речовин, що знищують водорості та фунгіцидні речовини (так звані біоциди);
- відсутність належним чином виконаних відливів і схильність фасаду до прямого і тривалого впливу дощової води;
- вологість зовнішніх стін, спричинена пошкодженням або протіканням ринв і водостічних труб;
- невідповідні оздоблювальні матеріали на фасаді (з високим коефіцієнтом поглинання), що спричиняють надмірну поверхневу вологість і труднощі з відведенням надлишкової вологи;
Крім того, пишна рослинність, що росте навколо будівлі, збільшує вологість повітря, що може впливати на забруднення поверхні фасаду.
2. Ізоляція будівлі товстим шаром теплоізоляції сприяє утворенню більшої кількості конденсату на поверхні фасаду.
3. Неналежна експлуатація будівлі, яка полягає у відсутності періодичного усунення дефектів та систематичного миття фасаду для видалення бруду та кіптяви.
Ізоляційні продукти для захисту фасадів від водоростей і грибків
Як правило, мало що можна змінити в конструкції будівлі і в зовнішніх умовах, пов'язаних з її розташуванням, головним чином через високу вартість таких змін. Тому поверхня фасаду повинна бути захищена фарбою або штукатуркою, максимально непривабливою для водоростей і грибків. Насамперед, слід запобігти появі водоростей або принаймні тимчасово затримати їхній ріст за допомогою спеціальної обробки так званими активними біоцидами для покриттів і додаткового захисту фарб і штукатурок.
Для того, щоб зменшити проблему росту водоростей і грибків, наш незмінний вже багато років партнер, компанія KABE Painby KABE використовує у своїй продукції активні біоциди для покриття, які поступово вивільняються і утворюють захисне покриття на поверхні фасаду.

Однак, через необхідну водорозчинність цих активних речовин, рано чи пізно дія речовин вичерпується і їх захисний ефект зникає. Тому пригнічення росту водоростей і грибків за допомогою біоциду означає, що необхідні профілактичні заходи повинні застосовуватися регулярно, протягом певного періоду часу. Неможливо точно визначити тривалість цих періодів, оскільки вони складаються з ряду різних зовнішніх факторів, які змінюються в кожному конкретному випадку і на які ми не можемо впливати. Тому не можна гарантувати, що водорості та грибки більше не з'являться. Тому рекомендується періодично, приблизно раз в 5 років, оновлювати фасад.
Безперечно, найдовший захист від водоростей і грибків на фасаді забезпечує використання штукатурки, двічі покритої фасадною фарбою із захистом покриття.
Структурна гідроізоляція фасадів
Водорості та грибки обростають наші фасади лише тоді, коли є надлишкова волога. Саме тому для відбиття "атаки" використовуються всі заходи, які призводять до вологозахисту фасаду та/або сприяють швидкому висиханню поверхні будівлі. На жаль, сучасна архітектура часто обходиться без дахів, карнизів або водостоків, які довели свою ефективність протягом століть, тому не дивно, що будівлі такого типу без дахового виступу часто пліснявіють і покриваються водоростями. Дах захищає від опадів, тим самим скорочуючи час, за який фасад стає вологим, і запобігаючи швидкому змиванню біоцидів, що використовуються. Крім того, дах зменшує тепловіддачу під час сонячних ночей, що запобігає осіданню вологи.
Які штукатурки найбільш сприйнятливі до водоростей і грибків?
На основі досвіду та досліджень на сьогоднішній день можна зробити висновок, що всі відомі типи оздоблювальних матеріалів колонізуються водоростями та грибками, якщо є достатня кількість вологи і фасади не оброблені спеціальними активними речовинами, відомими як біоциди. Це не дивно, адже якщо ми свідомо озирнемося навколо, то знайдемо водорості на склі, металі, камені, бетоні, дереві, пластикових деталях та багатьох інших поверхнях. Однак, завжди присутня волога.

Як оновити та захистити ліпний фасад?
Якщо на фасаді вже з'явилися водорості та/або грибки, з ними можна боротися за допомогою перевірених продуктів KABE Paints:
- якщо спостерігається інтенсивний ріст водоростей та/або грибків, субстрат слід очистити механічно (наприклад, щіткою з жорсткою щетиною) і промити всю поверхню розсіяним струменем води.
- покрийте поверхні фунгіцидом та альгіцидом ALGIZID (бажано шляхом обприскування садовим обприскувачем) і промийте водою через 12 годин після застосування протруйника. Якщо субстрат сильно забруднений, процедуру знезараження слід повторити.
- очищені та знезаражені поверхні необхідно захистити від повторного росту водоростей та грибків шляхом нанесення штукатурки та/або фасадної фарби з додатковим захистом від водоростей та грибків.
Стандартні захисні штукатурки та фасадні фарби:
- Силіконові штукатурки: ARMASIL T, ARMASIL T AKORD, SILCO T AVANT
- Полісилікатні штукатурки: NOVALIT T, NOVALIT T AKORD
- Силікатна та силіконова штукатурка: SISI AVANT
- Акрилові штукатурки: PERMURO, PERMURO AVANT та PERMURO AKORD
- Силіконові фарби: ARMASIL F, SILCO F
- Полісилікатна фарба: NOVALIT F.
За допомогою вищезгаданого набору продуктів видаляється наявний лишайник і знищуються шкідливі мікроорганізми. Також зменшується поглинання вологи фасадом, що, в свою чергу, гальмує швидке вимивання біоцидів. При використанні фарб і штукатурок: для оновлення поверхонь, на яких вже відбувся ріст лишайника і умови для цього сприятливі, для верхнього шару товстої ізоляції (≥ 12 см) або на будівлях, розташованих в затінених місцях з підвищеною вологістю або високою концентрацією рослин, рекомендовано провести додаткову обробку для продовження періоду захисту від водоростей і грибкового росту.